Summary: The Hydromatic S4SD and SB4SD sewage pumps are designed to transfer raw sewage with solids as large as 3". 4" Discharge Submersible Sewage Ejector Pump Models available:
- S4SD: 1150 RPM
- SB4SD: 1750 RPM
Details: | Brand | Myers |
| Mfg. Number | 28226E004 |
| Model | MS4SD200M4-6 |
| Series | S4SD |
| Product Type | Sewage pump |
| Operation | Manual |
| Horsepower | 2 HP |
| Voltage | 460 Volts |
| Phase | 3 |
| Frequency | 60 Hz |
| Speed | 1150 RPM |
| Seal Type | Dual |
| Pump Housing Material | Class 30 cast iron |
| Impeller Material | Ductile iron; ASTM 536 |
| Impeller Diameter | 6.75" |
| Maximum Solids Handling | 3" |
| Discharge Connection | 4" flanged 8 bolt horizontal |
| Maximum Flow | 330 GPM |
| Maximum Head | 22 ft |
| Cord Length | 35 ft |
| Maximum Fluid Temperature | 140°F |