Summary: Cast Iron Submersible Effluent Pump - ME7 Series
Key Features: -
Bearing and Mechanical Seal - Permanently lubricated for long life.
-
Overload Protection- Built-in thermal overload with automatic reset.
-
Cord Design- Prevents oil loss from and moisture protection for motor.
-
Serviceability- Heavy-duty lift-out ring, field serviceable.
-
Solids Handling- 3/4” spherical capability.
-
Stainless Steel Hardware- Allows for easy disassembly after extended service.
-
Controls- Standard controls available for automatic operation.
-
Float- Mechanical (non mercury).
Details: | Brand | Myers |
| Mfg. Number | 28215D120 |
| Model | MESPD100MH6 20 |
| Series | SPD100H |
| Product Type | Effluent pump |
| Application | Septic tank effluent |
| Operation | Manual |
| Horsepower | 1 HP |
| Voltage | 200 Volts |
| Phase | 3 |
| Frequency | 60 Hz |
| Speed | 3450 RPM |
| Full Load Current | 5.5 Amps |
| Seal Type | Dual |
| Pump Housing Material | Cast iron |
| Impeller Material | Cast iron |
| Impeller Type | Two vane non-clog |
| Maximum Solids Handling | 3/4" |
| Discharge Connection | 2" NPT; 2 bolt vertical |
| Maximum Flow | 140 GPM |
| Maximum Head | 64 ft |
| Cord Length | 20 ft |
| Maximum Fluid Temperature | 140°F |