Summary: The Myers ME45 series effluent pumps are designed to meet the demand of residential septic tanks or sump applications. This powerful 1/2 HP pump provides flow and head required for demanding dosing systems and drainage applications.
Key Features: - Positive sealing, quick- connect float and switch cords make replacement simple if service is ever necessary
- Enclosed design for high- efficiency pumping eliminates possibility of jamming between impeller and volute
- Lower ball bearing and heavy-duty, type 6 seal for added pump life
Details: | Brand | Myers |
| Mfg. Number | ME45AC-21 |
| Series | ME45 Series |
| Product Type | Sump/Effluent pump |
| Application | Sump/effluent |
| Horsepower | 1/2 HP |
| Voltage | 230 volts |
| Phase | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Speed | 1550 RPM |
| Design | Submersible |
| Discharge Connection | 1-1/2" NPT |
| Discharge Position | Vertical |
| Maximum Capacity | 62 GPM |
| Maximum Head | 32 ft. |
| Max. Solid Size | 3/4" |
| Operation | Automatic |
| Impeller | Vortex |
| Impeller Material | Thermoplastic |
| Pump Housing Material | Cast iron/thermoplastic |
| Motor Casing Material | Cast iron |
| Seal Quantity | Single |
| Shaft Seal | Carbon/Ceramic |
| Thermal Overload Protection | Yes |
| Max. Temperature (Intermittent) | 130°F |
| Cord Length | 58 ft. |