Summary: 4/10 HP Cast Iron Effluent & Drain Water Pump Series, 80 GPM The Myers® ME40 series effluent pumps are one of the industry's most efficient models featuring a 4/10 HP motor. This powerful pump provides the flow and head required for demanding dosing systems and drainage applications. The ME40 incorporates cast iron, engineered thermoplastic and stainless steel in combination to produce a powerful and highly durable pump.
Key Features: - Enclosed design for high- efficiency pumping
- Eliminates possibility of jamming between impeller and volute
- Passes full 3/4” solid
- Durable motor will deliver many years of reliable service
- Oil-filled motor for maximum heat dissipation and continuous bearing lubrication
- Lower ball bearing and heavy-duty, type 6 seal for added pump life
- Positive sealing, quick-connect float and switch cords make replacement simple if service is ever necessary
- Field-tested, wide-angle, mercury-free mechanical float switch provides maximum drawdown (automatic models only)
Details: | Brand | Myers |
| Mfg. Number | ME40MC-11-CI |
| Series | ME40-CI Series |
| Product Type | Sump/Effluent pump |
| Application | Sump/effluent |
| Horsepower | 4/10 HP |
| Voltage | 115 volts |
| Phase | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Speed | 1550 RPM |
| Design | Submersible |
| Discharge Connection | 1-1/2" NPT |
| Discharge Position | Vertical |
| Maximum Capacity | 62 GPM |
| Maximum Head | 32 ft. |
| Max. Solid Size | 3/4" |
| Operation | Manual |
| Impeller | Vortex |
| Impeller Material | Thermoplastic |
| Pump Housing Material | Cast iron/thermoplastic |
| Motor Casing Material | Cast iron |
| Seal Quantity | Single |
| Shaft Seal | Carbon/Ceramic |
| Thermal Overload Protection | Yes |
| Max. Temperature (Intermittent) | 130°F |
| Cord Length | 20 ft. |