Summary: The Myers ME3 series submersible effluent pumps are constructed of the most durable combination of materials to withstand the harshest environments. The ME3 is available with a recessed impeller for high-head applications or an enclosed impeller for high-flow installations. Available in tethered automatic piggyback models or manual models for use with external controls.
Key Features: - Overload protected, shaded pole motor eliminates starting switches and relays which are prone to fail
- Oil-filled motor for maximum heat dissipation and continuous bearing lubrication
- Engineered for maintenance-free operation
Details: | Brand | Myers |
| Mfg. Number | 26228D010 |
| Model | ME3H-11P |
| Series | ME3 |
| Product Type | Effluent pump |
| Application | Effluent removal/sump drainage |
| Operation | Automatic |
| Switch | Piggyback tethered |
| Horsepower | 1/3 HP |
| Voltage | 115 |
| Phase | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Speed | 1550 RPM |
| Pump Housing Material | Heavy cast iron |
| Impeller Material | Engineered thermoplastic |
| Impeller Type | Recessed |
| Maximum Solids Handling | 3/4" |
| Discharge Connection | 1-1/2" NPT |
| Maximum Flow | 35 GPM |
| Max. Fluid Temperature (Intermittent) | 140°F |
| Maximum Head | 36 ft |
| Cord Length | 20 ft |